Battle In Bloom winners

0
Have your say

THE Battle In Bloom Awards took place yesterday evening (Thursday) in the glorious sunshine at the award-winning Almonry Gardens.

Prizes were awarded for the best kept gardens and allotments and, of course, the most creative and eye-catching scarecrows.

See below for the results. A full report of the evening will appear in the Battle Observer next Friday (August 3).

BATTLE IN BLOOM AWARD WINNERS

Best Front Garden (Marjorie Spratt cup): Elaine Murray

Best Container Garden (Civic Association shield): Mr and Mrs Rowse

Best Hidden Garden (Battle Floral and Horticultural cup): Dr Rice-Oxley

Judges Special Award (Battle Flower Club): Michael Holden

Best New Entrant (Ron Harris cup): Mr and Mrs McArthur

Best Year Round Display (Rosaline cup): Battle Choral Society, twitten flower bed

Best Hanging Baskets (Battle Town Council/Gough cup): The Bull Inn

Best Floral Display by non-catering commercial premises (1066 cup): Farrago

Community Prize (Chamber of Commerce cup): Beautiful Battle

Best Floral Display by Public House (Observer plaque): The Kings Head

Best Floral Display by a Restaurant (Thorpe trophy): Blacksmiths Restaurant

Best Floral Display by a Bank or Building Society (Spooner-Leicester plate): Barclays Bank

Best Front Garden in Lower Lake Area (Burstow and Hewitt trophy): Mrs J Robertson

Best Large Allotment: Ian Henson for 23 Cherry Gardens

Runner-up Large Allotment: Shirley Firmani for 8b Cherry Gardens

Best Small Allotment: Anne Gavin for 31 Cherry Gardens

Runner-Up Small Allotment: Mrs Bird for 7a Virgins Croft

Most Improved Allotment: Mrs Burgess for 6 Netherfield Hill

Best Watch Oak Allotment: Mrs Goodrum for 19 Watch Oak

Best Youth Scarecrow:

1st - Rowing Eight by Battle and Langton School (Year 6)

2nd - Sychronised Swimmers by Netherfield School

3rd - Wheelchair Basketballer by the Darvel Down and Area Residents Association

Best Scarecrow by a Business:

1st - Spectacular Success by Barraclough & Stiles

2nd - Canoeist by House of Cards

3rd - Demelza Children’s Hospice

Open Category:

1st - Horse and Rider by Pam Saunders

2nd - Daley Thompson by Battle Floral and Horticultural Society

3rd - Pole Vaulter by Battle Memorial Hall

Best Scarecrow Made of Recycled Materials: The Bull Inn

People’s Vote: Sychronised Swimmers by Netherfield School