County League games off

There was plenty of standing water at The Polegrove, home of Bexhill United FC, this morning. Picture by Simon Newstead
There was plenty of standing water at The Polegrove, home of Bexhill United FC, this morning. Picture by Simon Newstead
0
Have your say

The locality’s four Sussex County League clubs are facing another Saturday afternoon without football.

Rye United’s scheduled visit from Worthing United in Division One has been postponed due to a waterlogged pitch, as has Bexhill United’s home game against Mile Oak, Little Common’s trip to Saltdean United and Westfield’s match at Haywards Heath Town in Division Two.

Hastings United’s match at home to Faversham Town in Ryman Football League Division One South is subject to an 11am pitch inspection. United groundsman Simon Rudkins wrote on social network site Twitter at 9am: “Pitch currently NOT playable but working on it and inspection at 11am.”

Today’s ADA East Sussex Football League programme has been virtually decimated by all the wet weather of the past few days.

TODAY’S FOOTBALL FIXTURES

(Kick-off 3pm unless stated)

Ryman League, Division 1 South: Hastings Utd v Faversham Town (pitch inspection 11am).

Sussex County League, Division 1: Rye Utd P Worthing Utd P.

Division 2: Bexhill Utd P Mile Oak P; Haywards Heath Town P Westfield P; Saltdean Utd P Little Common P.

Reserve Section (East): Lancing P Bexhill Utd P; Little Common P Haywards Heath Town P; Westfield P Seaford Town P.

ADA East Sussex League (2), Premier Division: Peche Hill Select P Hollington Utd P; Ticehurst P Ninfield Utd P.

Division 1: Mountfield Utd P Battle Baptists P; Orington P Crowborough Athletic III P; Sedlescombe Rangers P Icklesham Casuals P.

Division 2: Wadhurst Utd P Little Chelsea P; Wittersham P Windsor P.

Division 3: AFC Hastings P Conquest Utd P; Old Hastonians P Punnetts Town P; Pebsham Sibex P Bexhill Utd III P; Rock-a-Nore II P Herstmonceux II P; St Helens P Visick P.

Division 4: Bexhill-On-Sea P St Leonards Social II P; Burwash P Peche Hill Select II P; Peasmarsh Utd v Westfield III; Sovereign Saints P Iden II P; West Hill Utd v Mayfield.

Division 5: Bexhill Rovers P Victoria Baptists P; Hailsham Athletico P Magham Down P; Herstmonceux III P Sedlescombe Rangers II P; Little Common III P Grasshoppers Old Boys P.

Division 6: Battle Baptists III P Parkfield P; Catsfield II P FC Westridge P; Robertsbridge Utd II P Hawkhurst Utd II P; Sandhurst II P Hampden Park Utd P; JC Tackleway II P Orington II P.

Hastings & District FA Junior Cup quarter-final (1.30): Hollington Utd II P Catsfield P.

Hastings & District FA Lower Divisions Cup quarter-final (1.30): Battle Baptists II P Ticehurst II P.

Robertsbridge Charity Intermediate Cup quarter-finals (1.30): Herstmonceux v JC Tackleway (at Seaford 3G pitch); Iden P Robertsbridge Utd P; Rock-a-Nore P St Leonards Social P.

Robertsbridge Charity Junior Cup (1.30), 2nd round: Hawkhurst Utd P Bexhill AAC P. Quarter-finals: FC Bexhill P Ninfield Utd II P; Northiam 75 P Wittersham II P.

Eastbourne FA Junior Cup quarter-final (1.30): Eastbourne Rangers P Eastbourne Athletic P.