Crunch week for United

Tim Olorunda (right) contests a header during Hastings United's last home game against Corinthian-Casuals back in April 2007. Picture by Jake Badger
Tim Olorunda (right) contests a header during Hastings United's last home game against Corinthian-Casuals back in April 2007. Picture by Jake Badger

Hastings United are about to enter a key eight-day period in their faltering bid for promotion.

United’s next three games are all against teams in the bottom four of Ryman Football League Division One South, theoretically offering them an ideal opportunity to rediscover some form.

The U’s, who have lost three of their last four games, will host Corinthian-Casuals today (Saturday) before travelling to Crawley Down Gatwick on Tuesday night and neighbours Eastbourne Town next Saturday.

“I would sooner be playing the top three,” said United manager Terry White. “We’re in a lose, lose situation. If we go out there and beat Corinthian 4-0 it will be ‘you should beat them’.

“We need a result of some description. We’ve just got to grind out a result against somebody and come into the dressing room after the game with that winning feeling again.”

Andy Henson is struggling with a tight groin as fifth-placed United prepare to take on a Corinthian side which had won three games on the spin before losing twice to Hythe Town over the past week.

TODAY’S FOOTBALL FIXTURES

(Kick-off 3pm unless stated)

Ryman League, Division 1 South: Hastings Utd v Corinthian-Casuals.

Sussex County League, Division 1: Pagham v Rye Utd.

Division 2: Saltdean Utd v Little Common; Westfield v Mile Oak.

Reserve Section (East): Bexhill Utd v Lancing; Hurstpierpoint v Westfield; Little Common v Hailsham Town.

ADA East Sussex League, Premier Division: Ninfield Utd v Rock-a-Nore; Ticehurst v St Leonards Social.

Division 1: Bexhill AAC v Langney Wanderers II; Crowborough Athletic III v Battle Baptists; Mountfield Utd v Sandhurst; Orington v Icklesham Casuals.

Division 2: Herstmonceux v Hawkhurst Utd; Little Chelsea v Ninfield Utd II; JC Tackleway v Eastbourne Rangers; Windsor v Wadhurst Utd.

Division 3: Bexhill Utd III v Northiam 75; Eastbourne Athletic v Pebsham Sibex; Old Hastonians v Herstmonceux II; Rock-a-Nore II v Punnetts Town; St Helens v Conquest Utd; Visick v AFC Hastings.

Division 4: Bexhill AAC II v Mayfield; Peasmarsh Utd v Burwash; Peche Hill Select II v Sovereign Saints; Westfield III v St Leonards Social II.

Division 5: Grasshoppers Old Boys v Victoria Baptists; Hailsham Athletico v Sedlescombe Rangers II; Little Common III v Magham Down; Wittersham II v Herstmonceux III.

Division 6: FC Westridge v Parkfield; Hawkhurst Utd II v Battle Baptists III; Orington II v Hampden Park Utd; Robertsbridge Utd II v Catsfield II; Sandhurst II v JC Tackleway II.

Hastings & District FA Intermediate Cup quarter-final: Sedlescombe Rangers v Peche Hill Select 2.30. Semi-final: Hollington Utd v Iden 2.30.

Hastings & District FA Junior Cup quarter-final: Hollington Utd II v Catsfield 2.30. Semi-final: Crowhurst v Wittersham 2.30.

Hastings & District FA Lower Divisions Cup quarter-final: Battle Baptists II v Ticehurst II 2.30. Semi-final: FC Bexhill v Bexhill-On-Sea 2.30.