Game on at The Polegrove

It's game on at The Polegrove this afternoon as Bexhill United entertain Storrington
It's game on at The Polegrove this afternoon as Bexhill United entertain Storrington
0
Have your say

Despite all the rain of yesterday (Friday), Bexhill United’s footballers will be in action this afternoon.

Bexhill’s game at home to Storrington in Sussex County Football League Division Two has been given the green light after The Polegrove pitch passed a morning inspection.

Just down the road at Little Common, however, their game at home to high-flying Loxwood in the same division has been postponed. Common therefore still haven’t played since the 5-1 loss to Bexhill on Boxing Day, although they are well advanced with their fixtures.

Rye United’s trip to East Grinstead Town in Division One has also now been called-off. Hastings United’s match at Crawley Down Gatwick and Westfield’s journey to AFC Uckfield were postponed yesterday.

TODAY’S FOOTBALL FIXTURES

(Kick-off 3pm unless stated)

Ryman League, Division 1 South: Crawley Down Gatwick P Hastings Utd P.

Sussex County League, Division 1: East Grinstead Town P Rye Utd P.

Division 2: AFC Uckfield P Westfield P; Bexhill Utd v Storrington (ON after pitch inspection); Little Common P Loxwood P.

Reserve Section (East): Hurstpierpoint v Little Common 2 (pitch inspection 10.30am); Westfield P AFC Uckfield P.

National Christian Cup, 3rd round (1.30): FC Cornerstone v Battle Baptists.

ADA East Sussex League (2), Premier Division: Iden P Peche Hill Select P; Ninfield Utd P Rock-a-Nore P; Robertsbridge Utd P Hollington Utd P; Ticehurst P St Leonards Social P.

Division 1: Langney Wanderers II P Crowborough Athletic III P; Mountfield Utd P Sandhurst P; Sedlescombe Rangers P Orington P.

Division 2: Herstmonceux v Wadhurst Utd; JC Tackleway P Crowhurst P; Windsor P Catsfield P; Wittersham P Hawkhurst Utd P.

Division 3: Eastbourne Athletic P Bexhill Utd III P; Northiam 75 P AFC Hastings P; Pebsham Sibex P Conquest Utd P; Punnetts Town v Herstmonceux II; St Helens P Rock-a-Nore II P; Visick P Old Hastonians P.

Division 4: Bexhill-On-Sea P St Leonards Social II P; Burwash P Peche Hill Select II P; Mayfield P FC Bexhill P; Peasmarsh Utd P Bexhill AAC II P; Sovereign Saints v West Hill Utd; Westfield III P Iden II P.

Division 5: Grasshoppers Old Boys P Sedlescombe Rangers II P; Herstmonceux III v Hailsham Athletico 1.30; Little Common III P Magham Down P; Victoria Baptists v Wittersham II.

Division 6: Catsfield II P Hampden Park Utd P; FC Westridge P JC Tackleway II P; Hawkhurst Utd II P Orington II P; Parkfield P Robertsbridge Utd II P; Sandhurst II v Sedlescombe Rangers III.

Wisdens Sports Challenge Cup quarter-finals (1.30): Eastbourne Rangers v Little Chelsea; Hollington Utd II P Bexhill AAC P.

Hastings & District FA Lower Divisions Cup quarter-final (1.30): Battle Baptists II P Ticehurst II P.