United hit by another call-off

Hastings United's game away to Crawley Down Gatwick tomorrow has been postponed due to a waterlogged pitch
Hastings United's game away to Crawley Down Gatwick tomorrow has been postponed due to a waterlogged pitch
0
Have your say

Hastings United’s footballers have had yet another game called-off.

United’s scheduled trip to Crawley Down Gatwick in Ryman Football League Division One South tomorrow (Saturday) has succumbed to a waterlogged pitch, making it five weather-related postponements in the last month.

The promotion-seeking U’s have still only completed half of their 46 league matches and another late season fixture pile-up is looking increasingly likely with every passing week.

Elsewhere tomorrow, Westfield’s trip to AFC Uckfield in Sussex County Football League Division Two is also off, while Bexhill United’s match at home to Storrington in the same division is subject to a 10am pitch inspection.

Much of the ADA East Sussex Football League programme has also been affected. Return to this website tomorrow for further updates.

TOMORROW’S FOOTBALL FIXTURES

(Kick-off 3pm unless stated)

Ryman League, Division 1 South: Crawley Down Gatwick P Hastings Utd P.

Sussex County League, Division 1: East Grinstead Town v Rye Utd.

Division 2: AFC Uckfield P Westfield P; Bexhill Utd v Storrington (pitch inspection 10am); Little Common v Loxwood.

Reserve Section (East): Hurstpierpoint v Little Common 2 (pitch inspection 10.30am); Westfield v AFC Uckfield 2.

National Christian Cup, 3rd round (1.30): FC Cornerstone v Battle Baptists.

ADA East Sussex League (2), Premier Division: Iden P Peche Hill Select P; Ninfield Utd P Rock-a-Nore P; Robertsbridge Utd P Hollington Utd P; Ticehurst P St Leonards Social P.

Division 1: Langney Wanderers II P Crowborough Athletic III P; Mountfield Utd P Sandhurst P; Sedlescombe Rangers v Orington.

Division 2: Herstmonceux v Wadhurst Utd; JC Tackleway P Crowhurst P; Windsor P Catsfield P; Wittersham P Hawkhurst Utd P.

Division 3: Eastbourne Athletic P Bexhill Utd III P; Northiam 75 v AFC Hastings; Pebsham Sibex v Conquest Utd; Punnetts Town v Herstmonceux II; St Helens P Rock-a-Nore II P; Visick P Old Hastonians P.

Division 4: Bexhill-On-Sea P St Leonards Social II P; Burwash P Peche Hill Select II P; Mayfield P FC Bexhill P; Peasmarsh Utd v Bexhill AAC II; Sovereign Saints v West Hill Utd; Westfield III v Iden II.

Division 5: Grasshoppers Old Boys P Sedlescombe Rangers II P; Herstmonceux III v Hailsham Athletico 1.30; Little Common III P Magham Down P; Victoria Baptists v Wittersham II.

Division 6: Catsfield II P Hampden Park Utd P; FC Westridge P JC Tackleway II P; Hawkhurst Utd II P Orington II P; Parkfield P Robertsbridge Utd II P; Sandhurst II v Sedlescombe Rangers III.

Wisdens Sports Challenge Cup quarter-finals (1.30): Eastbourne Rangers v Little Chelsea; Hollington Utd II P Bexhill AAC P.

Hastings & District FA Lower Divisions Cup quarter-final (1.30): Battle Baptists II P Ticehurst II P.