Westfield game off; others on

Waterlogged pitch
Waterlogged pitch
0
Have your say

Westfield Football Club’s run without a game will now extend to seven weeks after yet another postponement today (Saturday).

The Sussex County Football League Division Two Challenge Cup quarter-final away to Oakwood has been called-off due to a waterlogged pitch, meaning Westfield still haven’t kicked a ball in anger since January 11.

Elsewhere, though, it’s good news for the area’s senior clubs as the rain has finally relented sufficiently to allow some football to be played. Hastings United will host fellow Ryman League Division One South promotion hopefuls Guernsey at The Pilot Field from 3pm.

Bexhill United’s match at home to Haywards Heath Town and Little Common’s visit from Midhurst & Easebourne in Sussex Division Two are both on after passing morning pitch inspections.

An early pitch inspection suggests Rye United’s game at home to Lancing in Division One is on, although the final decision will rest with the match referee. A number of ADA East Sussex Football League matches are off, but quite a few are set to go ahead.

TODAY’S FOOTBALL FIXTURES

(Kick-off 3pm unless stated)

Ryman League, Division 1 South: Hastings Utd v Guernsey.

Sussex County League, Division 1: Rye Utd v Lancing.

Division 2: Bexhill Utd v Haywards Heath Town; Little Common v Midhurst & Easebourne.

Division 2 Challenge Cup quarter-final: Oakwood P Westfield P.

Reserve Section (East): Lancing v Little Common.

Sussex Intermediate Challenge Cup quarter-final (1.30): Cowfold v Hollington Utd.

Sussex Bluefin Junior Cup quarter-final (1.30): Hollington Utd II v South Coast City.

Hastings & District FA Intermediate Cup quarter-final (1.30): Westfield II v Robertsbridge Utd.

Hastings & District FA Junior Cup quarter-finals (1.30): Battle Baptists v Crowhurst; Orington v Wittersham.

ADA East Sussex League (2), Premier Division: Iden P Ninfield Utd P; Ore Athletic v Rock-a-Nore; Ticehurst P Peche Hill Select P.

Division 1: Bexhill AAC P Sedlescombe Rangers P; Langney Wanderers II P Crowborough Athletic III P; Mountfield Utd P Sandhurst P.

Division 2: Hawkhurst Utd P Catsfield P; Herstmonceux v Wadhurst Utd; Little Chelsea P Ninfield Utd II P; JC Tackleway P Eastbourne Rangers P.

Division 3: Bexhill Utd III v Pebsham Sibex; Northiam 75 v AFC Hastings; Old Hastonians P Herstmonceux II P; Punnetts Town v Visick; St Helens P Conquest Utd P.

Division 4: Burwash v West Hill Utd; Peasmarsh Utd v Mayfield; St Leonards Social II P FC Bexhill P; Westfield III P Iden II P.

Division 5: Bexhill Rovers v Hailsham Athletico; Herstmonceux III P Battle Baptists II P; Victoria Baptists v Magham Down; Wittersham II P Ticehurst II P.

Division 6: Hampden Park Utd P JC Tackleway II P; Robertsbridge Utd II P Hawkhurst Utd II P; Sandhurst II v Orington II; Sedlescombe Rangers III P FC Westridge P.

ADA Challenge Cup semi-finals (1.30): Peche Hill Select II v Eastbourne Athletic; Rock-a-Nore II P Bexhill-On-Sea P.

Eastbourne Coach Finishers Challenge Cup semi-finals (1.30): Grasshoppers Old Boys P Catsfield II P; Sedlescombe Rangers II v Parkfield.